Lépéselőnyben az online csalókkal szemben - I. rész
2024.11.27.
Tudtad? Nem csak az október szólhat a kiberbiztonságról, hanem akár az év bármely szakasza, hiszen a kibertudatos jelenlét egész évben fontos és nélkülözhetetlen, mivel adataink túl értékesek ahhoz, hogy védelmüket a szerencsére bízzuk. A kiberbűnözők egy kreatív, kifogyhatatlan ötletekkel ellátott, céltudatos csapatot alkotnak, ezért nekünk is szemfülesnek kell lennünk velük szemben.
Ahány kutatás, annyi megdöbbentő adat. Tavaly, egy nemzetközi felmérés mélységében kielemezte, hogy - annak függvényében -, miszerint a jelszóalkotás összetétele mennyire bonyolult és egyedi, a különféle jelszótípusok feltörési sebessége miképpen oszlik meg, alkategóriákra lebontva. Íme:
Egy támadó többféle módon is bepróbálkozhat annak érdekében, hogy ráraboljon a különféle fiókok jelszavaira. Az egyik technikájuk, amikor a lehetséges karakterek kombinációit veszik alapul, a másik módszer szerint pedig konkrét, értelmes szavakkal kísérleteznek.
KIBER-TIPPEK: az erős jelszóalkotástól a tudatos jelszókezelésig:
- jelszavaid legyenek min. 12 karakteresek (kis- és nagybetű, szám, speciális írásjel);
- kerüld a feltűnést, azaz ne használj olyan kifejezést, ami személyes (pl. családtag neve stb.);
- ahány fiók, annyiféle jelszó, ne legyen duplikáció;
- időközönként változtasd meg jelszavaid mindegyikét (3-6 havonta ajánlott);
- jelszavaid ne írd fel, ne mond el másnak, a fejedben vagy jelszószéf alkalmazásban tárold!
Megfelelő jelszókezelés nélkül nincs valódi jelszóvédelem. Válaszd meg gondosan és kezeld körültekintően jelszavaid, mert csak így fogsz tudni lépéselőnybe kerülni az online csalókkal szemben.
A következő alkalommal a jelszóbiztonság hátra dől és bemutatkozik a kétfaktoros autentikáció (2FA).